| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TS-UQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 820 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 243mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.25 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4.55 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.969" (50.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EET-UQ2V102EAPanasonic |
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2V151BAPanasonic |
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2V181BAPanasonic |
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2V271BAPanasonic |
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2V271CAPanasonic |
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2V391BAPanasonic |
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2V391CAPanasonic |
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2V391DAPanasonic |
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2V471CAPanasonic |
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2V471DAPanasonic |
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |