| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LNX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6800 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 20000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 17.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 24.22 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 7.598" (193.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNX2W682MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $139.65800 |
![]() |
LNX2W682MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $139.65800 |
![]() |
B43733B9109M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $139.81889 |
![]() |
LNUN7472MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 525V SCREW |
In Stock: 0 $139.84600 |
![]() |
LNUN7472MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 525V SCREW |
In Stock: 0 $139.84600 |
![]() |
LNUN7472MTEJNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 525V SCREW |
In Stock: 0 $139.84600 |
B43713A6478M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $139.91278 |
|
![]() |
B43700A8338M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 3300UF 20% 600V SCREW |
In Stock: 0 $139.92625 |
![]() |
B43700A8338M050TDK EPCOS |
CAP ALUM 3300UF 20% 600V SCREW |
In Stock: 0 $139.92625 |
![]() |
B43564E2229M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $140.04278 |