| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 500 PGP-ST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 15mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 45.8 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 12 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 2.992" Dia (76.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 8.886" (225.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MAL250046103E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $136.55250 |
![]() |
MAL250076103E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $136.55250 |
![]() |
MAL250086103E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $136.55250 |
![]() |
B43584A6398M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $136.61969 |
![]() |
MAL250034822E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 420V SCREW |
In Stock: 0 $136.64688 |
![]() |
MAL250074822E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 420V SCREW |
In Stock: 0 $136.64688 |
![]() |
DCM372T450DE2DSCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3700UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $136.98300 |
![]() |
MAL210138154E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 150000UF 20% 63V SCREW |
In Stock: 0 $136.99000 |
![]() |
MAL210178154E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 150000UF 20% 63V SCREW |
In Stock: 0 $136.99000 |
B43703A5828M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $137.11406 |