| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 106 PED-ST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 33000 µF |
| Tolerance: | -10%, +30% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 8mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 20000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 23 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 6 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 2.992" Dia (76.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.012" (152.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43564B4828M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $133.24344 |
CGS124UNX5L3PDCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 120000UF 50V SCREW |
In Stock: 0 $133.38780 |
|
![]() |
B43740A5398M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $133.57250 |
![]() |
B43743A5688M000TDK EPCOS |
ALUM ELECT 450V 6800UF SCREW TER |
In Stock: 0 $133.70417 |
B43762B5688M008TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $133.95667 |
|
![]() |
B43763A5688M000TDK EPCOS |
ALUM ELECT 450V 6800UF SCREW TER |
In Stock: 0 $133.95667 |
CGS123T200W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 12000UF 200V SCREW |
In Stock: 0 $134.06700 |
|
![]() |
B43724A4109M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $134.18281 |
![]() |
B43564A2159M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $134.32667 |
![]() |
B43584A2159M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $134.32667 |