| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LNX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1500 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 630 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 8.1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 11.34 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.236" (133.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNX2J152MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 1500UF 20% 630V SCREW |
In Stock: 0 $119.64000 |
![]() |
36DY183F200DJ2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 18000UF 200V SCREW |
In Stock: 0 $119.67938 |
![]() |
DCMX622T350DE2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6200UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $119.90350 |
![]() |
MAL210432153E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 15000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $119.98350 |
![]() |
MAL210472153E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 15000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $119.98350 |
![]() |
MAL210638683E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 68000UF 63V SCREW |
In Stock: 0 $119.98350 |
![]() |
MAL210678683E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 68000UF 63V SCREW |
In Stock: 0 $119.98350 |
![]() |
DCMC332M450CE2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $120.01967 |
LNK2W562MSEGNichicon |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $120.11800 |
|
![]() |
LNK2W562MSEGBBNichicon |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $120.11800 |