| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43580 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3300 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 56mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 6000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 45 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.146" (130.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DCMC392T500DF2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3900UF 500V SCREW |
In Stock: 1 $116.79000 |
![]() |
B43455A5568M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $116.86719 |
![]() |
B43457A5568M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $116.86719 |
![]() |
500C143T250DF2BSCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 14000UF 250V SCREW |
In Stock: 0 $116.87150 |
![]() |
DCMC243T200DF2BSCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 24000UF 200V SCREW |
In Stock: 0 $116.90050 |
![]() |
B43584B4828MTDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $117.06500 |
![]() |
B43564A4688M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $117.13063 |
CGS683U075X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 68000UF 75V SCREW |
In Stock: 0 $117.27600 |
|
![]() |
DCMC144U075FE2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 140000UF 75V SCREW |
In Stock: 0 $117.30500 |
CGS382T350W4LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3800UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $117.36900 |