| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LSU |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 8200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.236" (31.40mm) |
| Size / Dimension: | 3.031" Dia (77.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 7.441" (189.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
500C912M350DF2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 9100UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $116.52500 |
![]() |
LNT1C684MSEBNichicon |
CAP ALUM 680000UF 20% 16V SCREW |
In Stock: 0 $116.63600 |
![]() |
LNT1C684MSENNichicon |
CAP ALUM 680000UF 20% 16V SCREW |
In Stock: 0 $116.63600 |
![]() |
LNT1E474MSEBNichicon |
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW |
In Stock: 0 $116.63600 |
![]() |
LNT1E474MSENNichicon |
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW |
In Stock: 0 $116.63600 |
![]() |
LNT1K683MSEBNichicon |
CAP ALUM 68000UF 20% 80V SCREW |
In Stock: 0 $116.63600 |
![]() |
LNT1K683MSENNichicon |
CAP ALUM 68000UF 20% 80V SCREW |
In Stock: 0 $116.63600 |
![]() |
LNX2H332MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $116.63600 |
![]() |
LNX2H332MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $116.63600 |
![]() |
B43580A5338M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 3300UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $116.64313 |