| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 500C |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 12000 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 95°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 8.687" (220.65mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43733A2229M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $116.15250 |
![]() |
MAL210433103E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $116.16150 |
![]() |
MAL210473103E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $116.16150 |
![]() |
E37X501CPN682MFF5UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $116.22800 |
![]() |
400LSG6800M77X171Rubycon |
SCREW TERMINAL |
In Stock: 0 $116.35000 |
![]() |
450LSU8200M77X186Rubycon |
SCREW TERMINAL |
In Stock: 0 $116.36500 |
![]() |
500C912M350DF2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 9100UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $116.52500 |
![]() |
LNT1C684MSEBNichicon |
CAP ALUM 680000UF 20% 16V SCREW |
In Stock: 0 $116.63600 |
![]() |
LNT1C684MSENNichicon |
CAP ALUM 680000UF 20% 16V SCREW |
In Stock: 0 $116.63600 |
![]() |
LNT1E474MSEBNichicon |
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW |
In Stock: 0 $116.63600 |