| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 550 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 40000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.875" (22.23mm) |
| Size / Dimension: | 2.024" Dia (51.41mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.717" (145.21mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B43721A9109M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $116.00813 |
|
![]() |
36DX472F400DG2DVishay / Sprague |
CAP ALUM 4700UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $116.01813 |
![]() |
DCM602T350DC2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6000UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $116.02000 |
![]() |
LNU2W682MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $116.09200 |
![]() |
LNU2W682MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $116.09200 |
![]() |
LNU2W682MTEHNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $116.09200 |
![]() |
500C123T200DG2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 12000UF 200V SCREW |
In Stock: 0 $116.10650 |
![]() |
B43733A2229M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $116.15250 |
![]() |
MAL210433103E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $116.16150 |
![]() |
MAL210473103E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $116.16150 |