| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DCMC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 24000 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 13.3mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 19.5 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 22.815 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.687" (144.45mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43564B2159M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $115.72781 |
![]() |
B43584B2159M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $115.72781 |
ALS70A203QT400KEMET |
CAP ALUM 20000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.85958 |
|
ALS70C203QT400KEMET |
CAP ALUM 20000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.85958 |
|
ALS70H203QT400KEMET |
CAP ALUM 20000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.85958 |
|
ALS71A203QT400KEMET |
CAP ALUM 20000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.85958 |
|
ALS71C203QT400KEMET |
CAP ALUM 20000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.85958 |
|
ALS71H203QT400KEMET |
CAP ALUM 20000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.85958 |
|
ALS80A163QT400KEMET |
CAP ALUM 16000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.86958 |
|
ALS80C163QT400KEMET |
CAP ALUM 16000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.86958 |