| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43584 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 15000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 8mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 15000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 27.4 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 10 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.681" (169.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ALS70A203QT400KEMET |
CAP ALUM 20000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.85958 |
|
ALS70C203QT400KEMET |
CAP ALUM 20000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.85958 |
|
ALS70H203QT400KEMET |
CAP ALUM 20000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.85958 |
|
ALS71A203QT400KEMET |
CAP ALUM 20000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.85958 |
|
ALS71C203QT400KEMET |
CAP ALUM 20000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.85958 |
|
ALS71H203QT400KEMET |
CAP ALUM 20000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.85958 |
|
ALS80A163QT400KEMET |
CAP ALUM 16000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.86958 |
|
ALS80C163QT400KEMET |
CAP ALUM 16000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.86958 |
|
ALS80H163QT400KEMET |
CAP ALUM 16000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.86958 |
|
ALS81A163QT400KEMET |
CAP ALUM 16000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $115.86958 |