| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U91F |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 560 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 156mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | - |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4.719 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.984" (25.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.772" Dia (45.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.657" (67.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In - 5 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
E36D161HPN103MD79UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 160V SCREW |
In Stock: 0 $30.90550 |
672D107H015CD5CVishay / Sprague |
CAP ALUM 100UF 15V RADIAL |
In Stock: 0 $30.90813 |
|
![]() |
LKG1J223MKNFNichicon |
CAP ALUM 22000UF 20% 63V SOLDER |
In Stock: 0 $30.92500 |
CGR202U075R3CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2000UF 75V SCREW |
In Stock: 0 $30.92510 |
|
![]() |
E32D3B1HPN222MD79UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 315V SCREW |
In Stock: 0 $30.94300 |
![]() |
36D592G075AC2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 5900UF 75V SCREW |
In Stock: 0 $30.94820 |
![]() |
36DE582G075AB2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 5800UF 75V SCREW |
In Stock: 0 $30.94820 |
![]() |
E91F3J1VNT102MC50UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $30.95184 |
CGS113U040V3CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 11000UF 40V SCREW |
In Stock: 0 $30.95190 |
|
![]() |
LNK2G102MSEFBBNichicon |
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $30.96000 |