| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U36D |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 160 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 21.5mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 11.23 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 15.722 A @ 3 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.125" (28.58mm) |
| Size / Dimension: | 2.500" Dia (63.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.125" (79.38mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
672D107H015CD5CVishay / Sprague |
CAP ALUM 100UF 15V RADIAL |
In Stock: 0 $30.90813 |
|
![]() |
LKG1J223MKNFNichicon |
CAP ALUM 22000UF 20% 63V SOLDER |
In Stock: 0 $30.92500 |
CGR202U075R3CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2000UF 75V SCREW |
In Stock: 0 $30.92510 |
|
![]() |
E32D3B1HPN222MD79UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 315V SCREW |
In Stock: 0 $30.94300 |
![]() |
36D592G075AC2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 5900UF 75V SCREW |
In Stock: 0 $30.94820 |
![]() |
36DE582G075AB2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 5800UF 75V SCREW |
In Stock: 0 $30.94820 |
![]() |
E91F3J1VNT102MC50UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $30.95184 |
CGS113U040V3CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 11000UF 40V SCREW |
In Stock: 0 $30.95190 |
|
![]() |
LNK2G102MSEFBBNichicon |
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $30.96000 |
![]() |
LNK2G102MSEFBNNichicon |
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $30.96000 |