| Type | Description |
|---|---|
| Series: | pushPIN™ |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...) |
| Attachment Method: | Push Pin |
| Shape: | Square, Fins |
| Length: | 1.969" (50.00mm) |
| Width: | 1.969" (50.00mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 0.374" (9.50mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 27.93°C/W @ 100 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Blue Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ATS-19E-107-C2-R1Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50.00MM X 50.00MM ALUM |
In Stock: 25 $8.21000 |
|
ATS-06G-107-C2-R1Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50.00MM X 50.00MM ALUM |
In Stock: 24 $8.21000 |
|
ATS-03B-107-C2-R1Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50.00MM X 50.00MM ALUM |
In Stock: 24 $8.21000 |
|
ATS-06D-107-C2-R1Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50.00MM X 50.00MM ALUM |
In Stock: 24 $8.21000 |
|
![]() |
ATS-52310P-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 31X31X17.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $8.30800 |
ATS-H1-67-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 |
In Stock: 0 $8.31370 |
|
ATS-H1-97-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 |
In Stock: 0 $8.31370 |
|
ATS-H1-154-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 |
In Stock: 0 $8.31370 |
|
ATS-H1-182-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 |
In Stock: 0 $8.31370 |
|
ATS-P2-36-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 |
In Stock: 0 $8.31370 |