| Type | Description |
|---|---|
| Series: | pushPIN™ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...) |
| Attachment Method: | Push Pin |
| Shape: | Square, Fins |
| Length: | 1.772" (45.00mm) |
| Width: | 1.772" (45.00mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 0.394" (10.00mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 20.39°C/W @ 100 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Blue Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ATS-H1-97-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 |
In Stock: 0 $8.31370 |
|
ATS-H1-154-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 |
In Stock: 0 $8.31370 |
|
ATS-H1-182-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 |
In Stock: 0 $8.31370 |
|
ATS-P2-36-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 |
In Stock: 0 $8.31370 |
|
ATS-H1-65-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB |
In Stock: 0 $8.32920 |
|
ATS-H1-95-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB |
In Stock: 0 $8.32920 |
|
ATS-H1-151-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 |
In Stock: 0 $8.32920 |
|
ATS-H1-179-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 |
In Stock: 0 $8.32920 |
|
ATS-21E-207-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 |
In Stock: 25 $8.25000 |
|
ATS-02F-207-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 |
In Stock: 25 $8.25000 |