| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | BGA |
| Attachment Method: | Thermal Tape, Adhesive (Not Included) |
| Shape: | Square, Pin Fins |
| Length: | 1.378" (35.00mm) |
| Width: | 1.378" (35.00mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 0.965" (24.50mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 3.10°C/W @ 200 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Black Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ATS-P1-112-C3-R1Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 60.00MM X 60.00MM ALUM |
In Stock: 0 $8.20550 |
|
ATS-H1-70-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB |
In Stock: 0 $8.20550 |
|
ATS-H1-100-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB |
In Stock: 0 $8.20550 |
|
ATS-H1-10-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 |
In Stock: 0 $8.20550 |
|
ATS-H1-12-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 |
In Stock: 0 $8.20550 |
|
ATS-H1-62-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 |
In Stock: 0 $8.20550 |
|
ATS-H1-92-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 |
In Stock: 0 $8.20550 |
|
ATS-P2-65-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 |
In Stock: 25 $8.13000 |
|
ATS-P2-95-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 |
In Stock: 25 $8.13000 |
|
ATS-P2-162-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 |
In Stock: 25 $8.13000 |