| Type | Description |
|---|---|
| Series: | maxiFLOW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | BGA |
| Attachment Method: | Thermal Tape, Adhesive (Not Included) |
| Shape: | Square, Angled Fins |
| Length: | 0.591" (15.00mm) |
| Width: | 0.591" (15.00mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 0.492" (12.50mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 11.70°C/W @ 200 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Blue Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ATS-P1-112-C1-R1Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 60.00MM X 60.00MM ALUM |
In Stock: 0 $7.06200 |
|
ATS-H1-44-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB |
In Stock: 0 $7.06200 |
|
ATS-H1-49-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB |
In Stock: 0 $7.06200 |
|
ATS-H1-74-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB |
In Stock: 0 $7.06200 |
|
ATS-H1-79-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB |
In Stock: 0 $7.06200 |
|
ATS-H1-140-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB |
In Stock: 0 $7.06200 |
|
ATS-H1-168-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB |
In Stock: 0 $7.06200 |
|
![]() |
ATS-52310G-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 31X31X12.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $7.06500 |
![]() |
ATS-55350R-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 35X35X19.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $7.06500 |
ATS-P2-146-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 |
In Stock: 25 $7.00000 |