| Type | Description |
|---|---|
| Series: | pushPIN™ |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...) |
| Attachment Method: | Push Pin |
| Shape: | Square, Fins |
| Length: | 1.772" (45.00mm) |
| Width: | 1.772" (45.00mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 0.590" (15.00mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 6.67°C/W @ 100 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Blue Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ATS-P2-123-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 |
In Stock: 25 $6.96000 |
|
ATS-H1-121-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50X50X10MM XCUT |
In Stock: 0 $7.03110 |
|
ATS-H1-01-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X10MM XCUT |
In Stock: 0 $7.04660 |
|
ATS-H1-114-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X15MM XCUT |
In Stock: 0 $7.04660 |
|
ATS-H1-198-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X12MM XCUT |
In Stock: 0 $7.04660 |
|
![]() |
ATS-52150G-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 15X15X12.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $7.04700 |
ATS-P1-112-C1-R1Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 60.00MM X 60.00MM ALUM |
In Stock: 0 $7.06200 |
|
ATS-H1-44-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB |
In Stock: 0 $7.06200 |
|
ATS-H1-49-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB |
In Stock: 0 $7.06200 |
|
ATS-H1-74-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB |
In Stock: 0 $7.06200 |