| Type | Description |
|---|---|
| Series: | maxiFLOW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | BGA |
| Attachment Method: | Thermal Tape, Adhesive (Not Included) |
| Shape: | Square, Angled Fins |
| Length: | 1.181" (30.00mm) |
| Width: | 1.181" (30.00mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 0.492" (12.50mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 4.40°C/W @ 200 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Blue Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ATS-54150W-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 15X15X24.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $7.00900 |
![]() |
ATS-55325R-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 32.5X32.5X19.5MM NO TIM |
In Stock: 0 $7.00900 |
![]() |
ATS-54450R-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X19.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $7.02800 |
![]() |
ATS-55330R-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 33X33X19.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $7.02800 |
ATS-P1-160-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 |
In Stock: 25 $6.96000 |
|
ATS-P1-188-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 |
In Stock: 25 $6.96000 |
|
ATS-P2-123-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 |
In Stock: 25 $6.96000 |
|
ATS-H1-121-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50X50X10MM XCUT |
In Stock: 0 $7.03110 |
|
ATS-H1-01-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X10MM XCUT |
In Stock: 0 $7.04660 |
|
ATS-H1-114-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X15MM XCUT |
In Stock: 0 $7.04660 |