| Type | Description |
|---|---|
| Series: | pushPIN™ |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...) |
| Attachment Method: | Push Pin |
| Shape: | Square, Fins |
| Length: | 1.969" (50.00mm) |
| Width: | 1.969" (50.00mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 0.790" (20.00mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 9.97°C/W @ 100 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Blue Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ATS-07B-14-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 |
In Stock: 24 $6.94000 |
|
ATS-04C-14-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 |
In Stock: 24 $6.94000 |
|
ATS-18C-14-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 |
In Stock: 24 $6.94000 |
|
ATS-10D-14-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 |
In Stock: 24 $6.94000 |
|
ATS-21D-14-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 |
In Stock: 24 $6.94000 |
|
ATS-FPX060060013-112-C1-R1Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT SFP |
In Stock: 18 $6.94000 |
|
![]() |
ATS-52300G-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 30X30X12.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $7.00900 |
![]() |
ATS-54150W-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 15X15X24.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $7.00900 |
![]() |
ATS-55325R-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 32.5X32.5X19.5MM NO TIM |
In Stock: 0 $7.00900 |
![]() |
ATS-54450R-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X19.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $7.02800 |