| Type | Description |
|---|---|
| Series: | pushPIN™ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...) |
| Attachment Method: | Push Pin |
| Shape: | Square, Fins |
| Length: | 1.378" (35.00mm) |
| Width: | 1.378" (35.00mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 0.790" (20.00mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 13.30°C/W @ 100 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Blue Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ATS-19E-201-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 |
In Stock: 0 $5.06860 |
|
ATS-15E-201-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 |
In Stock: 0 $5.06860 |
|
ATS-FPX045045030-71-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB FP |
In Stock: 25 $5.02000 |
|
ATS-FPX045045030-101-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB FP |
In Stock: 25 $5.02000 |
|
![]() |
ATS-54270D-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 27X27X9.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $5.08900 |
![]() |
ATS-55210D-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 21X21X9.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $5.08900 |
ATS-P1-166-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 |
In Stock: 23 $5.04000 |
|
ATS-20E-19-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 54X54X20MM XCUT |
In Stock: 0 $5.09950 |
|
ATS-20E-145-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 |
In Stock: 0 $5.09950 |
|
ATS-20E-173-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 |
In Stock: 0 $5.09950 |