| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MC-406 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | kHz Crystal (Tuning Fork) |
| Frequency: | 32.768 kHz |
| Frequency Stability: | - |
| Frequency Tolerance: | ±50ppm |
| Load Capacitance: | 6pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 50 kOhms |
| Operating Mode: | Fundamental |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Ratings: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 4-SOJ, 2.29mm pitch |
| Size / Dimension: | 0.378" L x 0.160" W (9.60mm x 4.06mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.142" (3.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MC-406 32.7680K-C3:ROHSEpson |
CRYSTAL 32.7680KHZ 18PF SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC-406 32.7680K-E3:PURE SNEpson |
CRYSTAL 32.7680KHZ 6PF SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC-405 32.7680K-E3:PURE SNEpson |
CRYSTAL 32.7680KHZ 6PF SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
FC8ACBBJM3.579545-BULKFox Electronics |
CRYSTAL 3.579545MHZ SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
MA-306 25.0000M-C3:PURE SNEpson |
CRYSTAL 25.0000MHZ 18PF SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MA-506 14.31818M-C3:PURE SNEpson |
CRYSTAL 14.31818MHZ 18PF SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MA-506 16.0000M-C3:PURE SNEpson |
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MA-506 25.0000M-C0:PURE SNEpson |
CRYSTAL 25.0000MHZ 18PF SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MA-506 8.0000M-C0:PURE SNEpson |
CRYSTAL 8.0000MHZ 18PF SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC-156 32.7680KA-A5:PURE SNEpson |
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |