| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 13008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 4 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 20mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3017 (7644 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.173" (4.40mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | E |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TBJD107K016CRLB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.07492 |
![]() |
TBJD476M010CRLB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.07492 |
![]() |
CWR19DH106KBBA\TR13Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.07890 |
![]() |
CWR19FH475KBBA\TR13Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.07890 |
![]() |
CWR19FH106KBBA\TR13Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.07890 |
![]() |
TBJA475M020CBDB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.08250 |
T97F226K063EASVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 63V 3024 |
In Stock: 0 $11.08800 |
|
TBJE227K010LBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT 220UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $11.08800 |
|
![]() |
TBJD476M016LBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.08800 |
![]() |
TBJD107K016LBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.08800 |