| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 13008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 100mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3226 (8066 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.315" L x 0.260" W (8.00mm x 6.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.220" (5.60mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | H |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
13008-032MESA/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 20% 16V 3226 |
In Stock: 0 $11.07150 |
|
![]() |
TBJC156K020CBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.07150 |
![]() |
TBME108K004LBSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.07150 |
![]() |
TBJC106K020CBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.07150 |
![]() |
TBJE686K020CBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.07150 |
![]() |
TBJD107K020CBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.07150 |
13008-003KESA/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 1000UF 10% 4V 3017 |
In Stock: 0 $11.07260 |
|
13008-003MESA/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 1000UF 20% 4V 3017 |
In Stock: 0 $11.07260 |
|
![]() |
TBJD107K016CRLB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.07492 |
![]() |
TBJD476M010CRLB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.07492 |