| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 597D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 240mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3024 (7660 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.252" (6.40mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | Z |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
13008-020KESB/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 10% 10V 3017 |
In Stock: 0 $10.84160 |
|
13008-020KESC/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 10% 10V 3017 |
In Stock: 0 $10.84160 |
|
13008-020MESB/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 10V 3017 |
In Stock: 0 $10.84160 |
|
13008-020MESC/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 10V 3017 |
In Stock: 0 $10.84160 |
|
13008-072KESZVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 50V 2924 |
In Stock: 0 $10.84160 |
|
13008-072MESZVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 20% 50V 2924 |
In Stock: 0 $10.84160 |
|
![]() |
TBJC106K025CSSB0724Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.84737 |
![]() |
TBJC685K025CSSB0724Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.84737 |
![]() |
TBJC685K025CSSB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.84737 |
![]() |
TBJC106K025CSSB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.84737 |