| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55365/8, CWR11 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 15 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 2.5Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2312 (6032 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.098" (2.50mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | C |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | C (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/03-4002/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $10.61500 |
![]() |
M39003/03-4017/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.61500 |
![]() |
M39003/03-4033/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 20% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $10.61500 |
![]() |
M39003/03-4048/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 3.3UF 20% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $10.61500 |
![]() |
TBJB156K016LBDB0H23Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.61500 |
![]() |
TBJD476M020CRSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.62138 |
![]() |
TBJC336K020CRSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.62138 |
![]() |
TBJC106K020CRSB0H24Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.62138 |
![]() |
TBJD226K020CRSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.62138 |
![]() |
TBJD336K020CRSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.62138 |