| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 13008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 330 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 100mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3024 (7660 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.201" (5.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | F |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
13008-031MESA/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 16V 3024 |
In Stock: 0 $10.60952 |
|
13008-041KESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 10% 20V 3024 |
In Stock: 0 $10.60952 |
|
13008-041MESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 20V 3024 |
In Stock: 0 $10.60952 |
|
13008-051KESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 25V 3024 |
In Stock: 0 $10.60952 |
|
13008-051MESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 25V 3024 |
In Stock: 0 $10.60952 |
|
13008-061KESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 10% 35V 2924 |
In Stock: 0 $10.60952 |
|
13008-061MESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 20% 35V 2924 |
In Stock: 0 $10.60952 |
|
CWR11HC106KCCKEMET |
CAP TANT 10UF 10% 15V 2312 |
In Stock: 0 $10.61340 |
|
![]() |
M39003/03-4002/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $10.61500 |
![]() |
M39003/03-4017/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.61500 |