| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTALEX®, 150D |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5.6 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 75 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
150D685X9060R2BVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 10% 60V AXIAL |
In Stock: 0 $10.04960 |
|
150D685X9075R2BVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $10.04960 |
|
150D825X9060R2BVishay / Sprague |
CAP TANT 8.2UF 10% 60V AXIAL |
In Stock: 0 $10.04960 |
|
150D825X9075R2BVishay / Sprague |
CAP TANT 8.2UF 10% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $10.04960 |
|
![]() |
M39003/01-2771/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $10.05400 |
T428P686K025BP6320KEMET |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.06544 |
|
![]() |
M39003/01-8078E/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $10.07875 |
![]() |
TAZV477K006LSLB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.07875 |
![]() |
TAZF336K010LRLB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.07875 |
13008-013KESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 1000UF 10% 6.3V 3024 |
In Stock: 0 $10.08147 |