| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T97 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 68 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 100mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3024 (7660 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.157" (4.00mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T212A225K020CSKEMET |
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $9.98783 |
|
T212A335K015CSKEMET |
CAP TANT 3.3UF 10% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $9.98783 |
|
T212A475K010CSKEMET |
CAP TANT 4.7UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $9.98783 |
|
![]() |
M39003/01-2859/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $9.99228 |
![]() |
TAZE475K015LBSB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.99228 |
![]() |
TAZD106K015LBSB0945Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.99228 |
![]() |
TAZH107K015LRSB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.99228 |
T97R226K050CAAVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 50V 3024 |
In Stock: 0 $9.99460 |
|
![]() |
TBJB107M010LBSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.99625 |
![]() |
TBJB336K016LBSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.99625 |