| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4.7 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 8Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.135" Dia x 0.422" L (3.43mm x 10.72mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | C (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-2859/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $9.99228 |
![]() |
TAZE475K015LBSB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.99228 |
![]() |
TAZD106K015LBSB0945Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.99228 |
![]() |
TAZH107K015LRSB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.99228 |
T97R226K050CAAVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 50V 3024 |
In Stock: 0 $9.99460 |
|
![]() |
TBJB107M010LBSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.99625 |
![]() |
TBJB336K016LBSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.99625 |
![]() |
TBJV337K010LSSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.99625 |
![]() |
TBJA685K010JBSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.99625 |
![]() |
TBJA685M016LBSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.99625 |