| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/3, CSR23 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1.8 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | C (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TAZB224K050LBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.96875 |
![]() |
TAZA154K050LBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.96875 |
![]() |
TBJB475K010CWSB0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.97917 |
![]() |
TBJA106M016CWSB0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.97917 |
![]() |
TBJC686K010CWSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.97926 |
![]() |
TBJD476K010CWSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.97929 |
![]() |
TBJD336K010CWSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.97929 |
CWR15FK105KBLZElco (AVX) |
CAP TANT 1UF 10% 10V 0603 |
In Stock: 0 $9.98250 |
|
![]() |
M39003/01-8237Vishay / Sprague |
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $9.98250 |
![]() |
M39003/01-8237HVishay / Sprague |
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $9.98250 |