| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55365/12, CWR15 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 10Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.041" (1.05mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | L |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | B (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-8237Vishay / Sprague |
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $9.98250 |
![]() |
M39003/01-8237HVishay / Sprague |
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $9.98250 |
![]() |
M39003/01-8240Vishay / Sprague |
CAP TANT 0.12UF 10% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $9.98250 |
![]() |
M39003/01-8240HVishay / Sprague |
CAP TANT 0.12UF 10% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $9.98250 |
![]() |
M39003/01-8242Vishay / Sprague |
CAP TANT 0.15UF 10% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $9.98250 |
![]() |
M39003/01-8242HVishay / Sprague |
CAP TANT 0.15UF 10% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $9.98250 |
![]() |
M39003/01-8245Vishay / Sprague |
CAP TANT 0.18UF 10% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $9.98250 |
![]() |
M39003/01-8245HVishay / Sprague |
CAP TANT 0.18UF 10% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $9.98250 |
![]() |
M39003/01-8247Vishay / Sprague |
CAP TANT 0.22UF 10% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $9.98250 |
![]() |
M39003/01-8247HVishay / Sprague |
CAP TANT 0.22UF 10% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $9.98250 |