| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T97 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 220 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 60mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.173" (4.40mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | E |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T97E108K004CABVishay / Sprague |
CAP TANT 1000UF 10% 4V 2917 |
In Stock: 0 $9.96304 |
|
T97E477K010CABVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $9.96304 |
|
13008-001KESB/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 10% 4V 3017 |
In Stock: 0 $9.96304 |
|
13008-001KESC/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 10% 4V 3017 |
In Stock: 0 $9.96304 |
|
13008-001MESB/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 20% 4V 3017 |
In Stock: 0 $9.96304 |
|
13008-001MESC/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 20% 4V 3017 |
In Stock: 0 $9.96304 |
|
![]() |
M39003/03-3001Vishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $9.96600 |
![]() |
M39003/03-3001HVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $9.96600 |
![]() |
M39003/03-3003Vishay / Sprague |
CAP TANT 12UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $9.96600 |
![]() |
M39003/03-3003HVishay / Sprague |
CAP TANT 12UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $9.96600 |