| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 13008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 4 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 60mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3017 (7644 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | V |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/03-3001Vishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $9.96600 |
![]() |
M39003/03-3001HVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $9.96600 |
![]() |
M39003/03-3003Vishay / Sprague |
CAP TANT 12UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $9.96600 |
![]() |
M39003/03-3003HVishay / Sprague |
CAP TANT 12UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $9.96600 |
![]() |
M39003/03-3016Vishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $9.96600 |
![]() |
M39003/03-3016HVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $9.96600 |
![]() |
M39003/03-3018Vishay / Sprague |
CAP TANT 8.2UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $9.96600 |
![]() |
M39003/03-3018HVishay / Sprague |
CAP TANT 8.2UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $9.96600 |
![]() |
M39003/03-3032Vishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 10% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $9.96600 |
![]() |
M39003/03-3032HVishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 10% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $9.96600 |