| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1.5 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 75 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-2887/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.78625 |
![]() |
M39003/01-2890/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 3.3UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.78625 |
![]() |
TAZD225K025CSSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.79130 |
T368D686K025ATKEMET |
CAP TANT 68UF 10% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $8.79264 |
|
![]() |
TAZG106K025LRSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.79264 |
![]() |
TAZH226J025LRSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.79264 |
![]() |
TAZG106J025LRSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.79264 |
![]() |
TAZH336J025LRSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.79264 |
![]() |
TAZH226K025LRSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.79264 |
![]() |
TAZH475K050LBSZ0845Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.79450 |