| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55365/4, CWR09 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4.7 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 4.5Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1510 (3825 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.065" (1.65mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CWR09FB475KBKEMET |
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 1510 |
In Stock: 0 $8.54070 |
|
![]() |
T95R107K025CAASVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 25V 2824 |
In Stock: 0 $8.54392 |
![]() |
T95R107M025CAASVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 25V 2824 |
In Stock: 0 $8.54392 |
13008-031KESZVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 10% 16V 3024 |
In Stock: 0 $8.54700 |
|
13008-031MESZVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 16V 3024 |
In Stock: 0 $8.54700 |
|
![]() |
TAZD105J035CSSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.55190 |
![]() |
M39003/01-6236/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.55250 |
![]() |
TBJB106K016CBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.55250 |
![]() |
TBJB686K006CBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.55250 |
![]() |
TBJB336K010CBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.55250 |