| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 13008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 330 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 100mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3024 (7660 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.201" (5.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | F |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
13008-031MESZVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 16V 3024 |
In Stock: 0 $8.54700 |
|
![]() |
TAZD105J035CSSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.55190 |
![]() |
M39003/01-6236/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.55250 |
![]() |
TBJB106K016CBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.55250 |
![]() |
TBJB686K006CBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.55250 |
![]() |
TBJB336K010CBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.55250 |
![]() |
TBJA105M016CBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.55250 |
![]() |
TBJB335M016CBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.55250 |
![]() |
TBJA105K010CRSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.55250 |
![]() |
TBJA336K010CBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.55250 |