| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2.2 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 75 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | P (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-7238/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 0.1UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.46560 |
![]() |
M39003/01-7243/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 0.15UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.46560 |
![]() |
M39003/01-7248/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 0.22UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.46560 |
![]() |
M39003/01-7253/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 0.33UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.46560 |
![]() |
M39003/01-7258/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 0.47UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.46560 |
![]() |
M39003/01-7263/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.46560 |
150D104X0125A2BE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 0.1UF 20% 125V AXIAL |
In Stock: 0 $8.46560 |
|
150D224X0125A2BE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 0.22UF 20% 125V AXIAL |
In Stock: 0 $8.46560 |
|
150D334X0125A2BE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 0.33UF 20% 125V AXIAL |
In Stock: 0 $8.46560 |
|
![]() |
M39003/01-2336/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.068UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.47000 |