| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/3, CSR23 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | C (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/03-3017/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $8.16750 |
![]() |
M39003/03-3033/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 20% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $8.16750 |
![]() |
M39003/03-3048/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 3.3UF 20% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $8.16750 |
![]() |
M39003/01-8238/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.1UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.16750 |
![]() |
M39003/01-8243/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.15UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.16750 |
![]() |
M39003/01-8248/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.22UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.16750 |
![]() |
M39003/01-8253/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.33UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.16750 |
![]() |
M39003/01-8258/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.47UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.16750 |
![]() |
M39003/01-8263/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.16750 |
T350M226K050ATKEMET |
CAP TANT 22UF 10% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $8.17520 |