| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 597D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 15 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 300mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.173" (4.40mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | E |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
299D107X0020FB6Vishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 20V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D107X0020FB6E3Vishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 20V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D107X9020FB6Vishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 20V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D107X9020FB6E3Vishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 20V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D157X0010FB6Vishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D157X0010FB6E3Vishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D157X0016FB6Vishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D157X0016FB6E3Vishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D227X0010FB6Vishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D227X0010FB6E3Vishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |