| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTALEX®, 299D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 220 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial - 3 Leads |
| Size / Dimension: | 0.360" L x 0.360" W (9.14mm x 9.14mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.620" (15.74mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | F |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
299D227X0010FB6E3Vishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D227X9010FB6Vishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 10% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D227X9010FB6E3Vishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 10% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D476X0025FB6Vishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D476X0025FB6E3Vishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D476X0035FB6Vishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D476X0035FB6E3Vishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D476X9025FB6Vishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D476X9025FB6E3Vishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |
![]() |
299D476X9035FB6Vishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $6.30712 |