| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T97 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 15 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 250mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3024 (7660 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.157" (4.00mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-3103/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 0.1UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $6.19520 |
![]() |
M39003/01-3106/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 0.15UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $6.19520 |
![]() |
M39003/01-3109/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 0.22UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $6.19520 |
![]() |
M39003/01-3112/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 0.33UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $6.19520 |
![]() |
M39003/01-3115/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 0.47UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $6.19520 |
![]() |
M39003/01-3118/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $6.19520 |
T510X226K035ATE060KEMET |
CAP TANT 22UF 10% 35V 2917 |
In Stock: 0 $6.19792 |
|
TPSE158K002R0050Elco (AVX) |
CAP TANT 1500UF 10% 2.5V 2917 |
In Stock: 0 $6.20455 |
|
![]() |
TBJU337K016JRSZ0H23Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.20455 |
![]() |
TBJE477M010LRSZ0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.20455 |