| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.56 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | D (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-8189/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
M39003/01-8192/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 0.82UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
M39003/01-8194/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
TAZG335K050CSSZ0H45Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
TBJB106K020LRSZ0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
TAZF225K050CSSZ0H45Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
TAZE105K050CRSZ0H45Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
M39003/01-5305/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 5% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $6.17100 |
150D106X5035R2TE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 5% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $6.17100 |
|
150D126X5035R2TE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 12UF 5% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $6.17100 |