| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/3, CSR23 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 8.2 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/03-0366/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $6.10720 |
![]() |
M39003/01-8024/99Vishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $6.10720 |
![]() |
TAZH226K020CBSZ0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.10720 |
![]() |
TAZH227K010CBSZ0H45Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.10720 |
![]() |
TAZH107K015LRSZ0045Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.11050 |
![]() |
M39003/01-5138/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.1UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $6.11490 |
![]() |
M39003/01-5139/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $6.11490 |
![]() |
M39003/01-5140/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.15UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $6.11490 |
![]() |
M39003/01-5141/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.18UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $6.11490 |
![]() |
M39003/01-5142/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.22UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $6.11490 |