| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.15 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | M (1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-5141/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.18UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $6.11490 |
![]() |
M39003/01-5142/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.22UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $6.11490 |
![]() |
M39003/01-5143/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.27UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $6.11490 |
![]() |
M39003/01-5144/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.33UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $6.11490 |
![]() |
M39003/01-5145/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.39UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $6.11490 |
![]() |
M39003/01-5146/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.47UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $6.11490 |
![]() |
M39003/01-5147/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.56UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $6.11490 |
199D107X0016F6V1E3Vishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $6.12480 |
|
597D107X0035F8TVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 35V 3024 |
In Stock: 0 $6.12480 |
|
![]() |
T95R107K025LSSSVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 25V 2824 |
In Stock: 0 $6.12480 |