| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TPS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 4 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 35mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2924 (7361 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.148" (3.75mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | V |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
150D106X9050R2GE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $6.06100 |
|
![]() |
TPME476K035H0065Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.06100 |
![]() |
TBJV686K025LRSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.06100 |
![]() |
TBJE336K025LRSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.06100 |
![]() |
T95R187M016CSSLVishay / Sprague |
CAP TANT 180UF 20% 16V 2824 |
In Stock: 0 $6.06513 |
![]() |
M39003/03-0324HVishay / Sprague |
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $6.07200 |
![]() |
T95R157K020LZALVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 20V 2824 |
In Stock: 0 $6.07693 |
![]() |
T95R157M020LZALVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 20V 2824 |
In Stock: 0 $6.07693 |
![]() |
T95R227K016LZALVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 10% 16V 2824 |
In Stock: 0 $6.07693 |
![]() |
T95R227M016LZALVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 20% 16V 2824 |
In Stock: 0 $6.07693 |