| Type | Description |
|---|---|
| Series: | T354, UltraDip II |
| Package: | Bag |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 15 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.2Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Size / Dimension: | 0.350" Dia (8.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.713" (18.10mm) |
| Lead Spacing: | 0.250" (6.35mm) |
| Manufacturer Size Code: | L |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T510X107K020ATE045KEMET |
CAP TANT 100UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $6.04668 |
|
T510X226K035ATE100KEMET |
CAP TANT 22UF 10% 35V 2917 |
In Stock: 0 $6.04668 |
|
![]() |
T95R127K020ESASVishay / Sprague |
CAP TANT 120UF 10% 20V 2824 |
In Stock: 0 $6.05000 |
![]() |
T95R127M020ESASVishay / Sprague |
CAP TANT 120UF 20% 20V 2824 |
In Stock: 0 $6.05000 |
![]() |
T95R187K016ESASVishay / Sprague |
CAP TANT 180UF 10% 16V 2824 |
In Stock: 0 $6.05000 |
![]() |
T95R187M016ESASVishay / Sprague |
CAP TANT 180UF 20% 16V 2824 |
In Stock: 0 $6.05000 |
![]() |
T95R227K010ESASVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 10% 10V 2824 |
In Stock: 0 $6.05000 |
![]() |
T95R227M010ESASVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 20% 10V 2824 |
In Stock: 0 $6.05000 |
![]() |
T95R337K010ESASVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 10% 10V 2824 |
In Stock: 0 $6.05000 |
![]() |
T95R337M010ESASVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 10V 2824 |
In Stock: 0 $6.05000 |