| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T95 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 68 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 95mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2824 (7260 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.150" (3.80mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TRME108K004H0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $5.96063 |
![]() |
TPSE477M010R0045VElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $5.96130 |
150D106X0050R2GE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $5.96528 |
|
![]() |
M39003/03-0476Vishay / Sprague |
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $5.96640 |
![]() |
M39003/03-0476HVishay / Sprague |
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $5.96640 |
![]() |
M39003/03-0477Vishay / Sprague |
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $5.96640 |
![]() |
M39003/03-0477HVishay / Sprague |
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $5.96640 |
![]() |
TBJE107K016CBSZ0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $5.96640 |
![]() |
TBJD476K016CBSZ0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $5.96640 |
![]() |
TBJC686K016CBSZ0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $5.96640 |