| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, TM3 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 600mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T491X477K010AT7280KEMET |
CAP TANT 470UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.92392 |
|
T350H226K025AT7301KEMET |
CAP TANT 22UF 10% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $1.92541 |
|
TRJD685K050RRJElco (AVX) |
CAP TANT 6.8UF 10% 50V 2917 |
In Stock: 0 $1.92676 |
|
![]() |
TPSD686K020R0070VElco (AVX) |
CAP TANT 68UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.92996 |
![]() |
592D106X9050R2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 50V 2824 |
In Stock: 0 $1.93050 |
![]() |
592D106X0050R2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 50V 2824 |
In Stock: 0 $1.93050 |
![]() |
592D685X0050R2T15HVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 20% 50V 2824 |
In Stock: 0 $1.93050 |
![]() |
T95X225K035EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 10% 35V 2910 |
In Stock: 0 $1.93050 |
![]() |
T95X225M035EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 20% 35V 2910 |
In Stock: 0 $1.93050 |
![]() |
T95X475K020EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 10% 20V 2910 |
In Stock: 0 $1.93050 |