| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TPS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6.8 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 500mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TPSD107M010H0065Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.91400 |
![]() |
TPSD106K050R0500Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.91400 |
![]() |
T95S475K010LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 1507 |
In Stock: 0 $1.91565 |
![]() |
T95S475M010LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 20% 10V 1507 |
In Stock: 0 $1.91565 |
![]() |
T95S685K6R3LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 10% 6.3V 1507 |
In Stock: 0 $1.91565 |
![]() |
T95S685M6R3LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 20% 6.3V 1507 |
In Stock: 0 $1.91565 |
![]() |
T95X156K010LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 10% 10V 2910 |
In Stock: 0 $1.91565 |
![]() |
T95X156K6R3LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 10% 6.3V 2910 |
In Stock: 0 $1.91565 |
![]() |
T95X156M010LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 20% 10V 2910 |
In Stock: 0 $1.91565 |
![]() |
T95X156M6R3LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 20% 6.3V 2910 |
In Stock: 0 $1.91565 |